SON DAKİKA

SEÇİM VE SONRASI

A- A+

31 Mart’a yapılan mahalli seçim demokrasinin olmaz ise olmazıdır. 

Seçim sonucunu demokrasiye inananlar canı gönülden kabul ederken, demokrasinin güzelliğinin bilincinde olmayanlarda istemeseler de kabul etmek mecburiyetindeler. 

Yapılan son mahalli seçimde katılım çok düşük olmasına rağmen oyların aslan payını, Türkiye’nin ana muhalefet partisi olan CHP oyların yüzde 37,77 alırken, İktidar partisi AKP ise oyların yüzde 35,49 alarak ana muhalefet partisi pozisyonuna düşmüştür. 

CHP’nin Türkiye’de oy oranı ortalama olarak yüzde 24 civarındadır, yüzde 13 civarında aldığı oyların yüzde üçü terör örgütü PKK’nın siyasi temsilcisi olan partide borç almış, Yüzde 10 oranındaki oylar ise AKP’nin ekonomi başarısızlığından dolayı, AKP den CHP ye giden oylardır. 

Son seçimde YRP’nin yıldızı parlamış gibi görünüyor. Terör örgütü  PKK’nın temsilcisi olan parti ise oylarının bir kısmını CHP ye geçici olarak göndermiş olsa da oy oranını aynen korumuştur. MHP ve İYİ parti ise önümüzdeki ilk seçimde meclise elveda diyecek bir pozisyonda düşmüşlerdir. 

Yerel seçimde seçime giren 36 partiden yalnız 6 parti il bazında belediye başkanlığı kazanırken geri kalan 30 partinin ise tabela partisi pozisyonundadır. 30 partinin aldığı oyların toplamı çok gülünç yüzde 6 civarındadır. Önümüzdeki yıllarda yapılacak seçimlerde, seçime girmek isteyen partiler için kanunen belirtilecek bazı kıstaslar yerine getirilerek seçime girecek partilerin sayısı azaltılmalıdır.

Sonuç olarak önümüzdeki, Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçiminin kaderi AKP nin ekonomiyi düzeltip düzeltemeyeceğinin yanında CHP’nin ise belediyelerde göstereceği başarının yanında, terörle iş birliği içinde olduğunu herkesin bildiği parti ile ilişkisini kesip veya kesmemesi ile endeksli olacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Mustafa ÇOLAKOĞLU yazıları

Çok okunanlar