SON DAKİKA

SEÇİM REZALETİ

SEÇİM REZALETİ
A- A+

31 Mart 2024 tarihinde yerel seçimlere sayılı günler kaldı. 31 Mart’taki seçimde il ve ilçelerin belediye başkanları ve Belediye Meclis Üyeleri seçimleri yapılacak, ayrıca da mahalle ve köy muhtarı seçimin yanında ihtiyar heyeti seçimi gerçekleştirilecek. Buraya kadar herhangi bir problem olmadığı gibi, yapılacak seçim demokrasinin olmazsa olmazıdır. Halkın iradesinin sandığa sirayet etmesinden daha güzel hiçbir şey olamaz. 

Peki sizlere soruyorum; bu seçimin mübarek Ramazan ayının içinde yapılması şart mıydı? Bu mahalli seçim Ramazan ayına girmeden bir hafta önce veya bir hafta sonra yapılsaydı acaba demokrasimi çiğnenmiş mi olunurdu? Bu seçimin Ramazan ayında yapılmasına karar verenlerin insanlarımızın manevi duygularında bihaber kimseler olduğuna eminim. 

Ekonomi darboğazında bulunduğumuz bir dönemde, seçime giren bazı partilere bütçede milyararlarca para akıtılarak seçim afişleri ve diğer çok sayıda lüzumsuz şeylere harcanıyor. Mesela bir gün önce asılan bir parti adayının resmi veya afişi bir gece sonra sökülüp bir başka partinin adayın resmi veya parti afişi yapıştırılmaktadır. Türkiye genelinde il ve ilçenin belediye başkanlığı hangi partideyse, resmi afiş asılma yerleri o partinin babasının malı imiş gibi tekeline alıp diğer adaylara o imkanı vermemesi demokrasi kitabının hangi sayfasında yazılı acaba? 

Seçim arifesinde seçime giren her aday, sokaklarda seçim arabalarını gezdirip yüksek sesle müzik dinletip,  vatandaşı rahatsız etmektedir. Yüksek sesle müzik çaldırmak demokrasi kitabının hangi sayfasında yazıyor. Bazı parti adayları insanlarımızı kamplara bölmek için çaba sarf ediyorlar, ‘Bize oyunu verirsen iyi ve güzel insan olduğun için bizdesin, yok oyunu bize vermez isen sen tukakasın’ gibi imalarda bulunuyorlar. Bu rezil söylemler demokrasini kitabının hangi sayfasında yazıyor acaba? 

Türkiye’de yaşayan herkes demokrasiye sahip çıkmasının yanında her türlü seçim sonucuna da saygı duymak mecburiyetinde olduğunun bilincine varmasıdır. Günümüzde hiçbir partide demokrasi anlayışını hakim olmadığını sağır sultan bile duymuş, ama partileri idare edenler ne hazin ki demokraside bihaberler.

Çok okunanlar