SON DAKİKA
Mustafa ÇOLAKOĞLU

TARİHTE İRAN VE BUGÜNKÜ İRAN

TARİHTE İRAN VE BUGÜNKÜ İRAN
A- A+

Dünyanın eski imparatorluklarından birisi de İran’dır. İran derin devletinin felsefesine hakim olan FARS milliyetçiliğinin en büyük ideali Anadolu ya hakim olmaktır. Anadolu topraklarını kaybedilmiş toprakları olarak kabul ederler. Fars milliyetçiliğine ilaveten, ŞAH İsmail’in Şia felsefesi de Fars milliyetçiliğini körükleyerek Anadolu ya ilaveten Ortadoğuya da hakim olma hırsı günümüzde İran devletinin şiarı olmuştur. 

İran devleti günümüz de, Amerika ve İsrail’inde yardımı ile Irak, Suriye ve Lübnan’a hakim olmuş gibi görünse de,  asıl amaç ise İsrail ve Amerika İran devletini kullanarak başta Türkiye’nin Doğu ve Güney Anadolu bölgesi başta olmak üzere, Irak, Suriye ve diğer diğer arz mevut sınırları içinde bulunan toprakları İsrail’e kazandırmaktır. 

 

Günümüzde Ortadoğuda bulunan (El- Kaide, Hizbullah, PKK, El- Nusra, Deaş, Husiler, Taliban) V.S. terör örgütleri İran ve Amerika tarafında desteklenmektedir. Bu terör örgütlerin hedefi Ortadoğu ve Türkiye’nin Güneydoğu bölgesinde terör olayları çıkartarak bu bölgeyi boşaltıp İsrail’in bu bölgeye hakim olmasına zemin hazırlamaktır.

 

 İsrail hedefine ulaşırsa, Arzu mevud topraklarının dışında kalan bölgede ise, Amerika’nın güdümünde, Türkiye’nin Güneydoğu bölgesi başta olmak üzere, Suriye ve Irak’ devletlerinin Kuzey bölgelerini içine alan suni bir Kürt devleti, Güney de ise, Irak ve Suriye de kalan toprakların üzerinde, İran devletinin hakimiyetinde bir şia Arap devletinin kurulmasını sağlamaktır. Bu bölgedeki yer altı ve yer üstü zenginliklerini ise Amerika ve İsrail kendi aralarında hakkaniyetle paylaşacaklarına herkes emin olsun. 

Sonuç olarak, İran ile İsrail ve Amerika arasındaki göstermelik çatışmalar göz boyamaktır. İran hiçbir zaman Amerika’nın onaylamadığı hiçbir harekete katılmaz, Amerika şimdilik İran devletini üzmez, ilerde çıkarlar çatışırsa durumlar tabi ki değişir. 

Şimdilik İsrail’in yazdığı senaryoyu, Amerika onaylamış, İran ise desteklemiş görünüyor. Ne yazık ki şimdilik Filistinli masumlar, bütün dünyanın gözü önünde İsrail tarafında, çocuk, kadın, yaşlı demeden katledilmektedir. 

 

Filistinlilere uygulanan bu soykırım, bütün insanların yüz karası olarak tarihteki yerini alacaktır. Yarın hangi bölgenin masum insanları katliama uğrayacaklarını Amerika, İsrail ve İranlı canavarlar çıkarlarına uygun olarak karar vereceklerdir. 

Bu ağzı kanlı canavarların nihai hedefleri ise Türkiye Cumhuriyetidir. Türk devletini dize getiremedikleri sürece hevesleri kursaklarında kalacaklarının bilincindedirler. Türkiye Cumhuriyeti’nin yetkilileri de bu senaryoyu bozmak için gerekli girişimlerde bulunmaları elzemdir.

Çok okunanlar