SON DAKİKA
Mustafa ÇOLAKOĞLU

ŞEYH ŞAMİL

A- A+

Şamil, Kafkas dağlarının hürriyet güneşidir.

Şamil atamın öz be öz kardaşıdır. 

Şamil’i bilmeyenler atasını ne bilir.

Şair diyor ki, benim vatanımın sınırları Karsta başlayıp, Edirne’de bitmez. 

Azerimin, hürriyet, hürriyet deyip haykırdığı kıyılardan başlar; Ta Viyana kapılarına dayanır. Aras, Kur, coştukça, Tuna, Volga taştıkça benim şiirlerim okunacak, Türkülerim söylenecektir.

Şeyh Şamil, Türk milletinin yetiştirdiği ender liderlerden birisidir. 

Şeyh Şamil Kafkasya’nın bağımsızlığı için Ruslarla mücadele etmiş bir kahramandır. 

Şey Şamil,1797 yılında doğmuş, Avar hanı olan Şeyh Şamil Ruslara yenilince esir düşmüş, Rusların izin vermesi nedeni ile önce İstanbul’a gelmiş, bir süre İstanbul’da kaldıktan sonra Hac’a gitmiştir. Bilahare Medine’ye yerleşen Şeyh Şamil 4 Şubat,1871 yılında Medine’de vefat etmiştir.

1980 öncesi bütün ülkücülerin ezberde bildiği, ŞEYH ŞAMİL şiiri her fırsatta gür sesle söylenirdi. Benimde çok az bildiğim şiirlerden birisi idi. Yeni gençlik bu ve bunun gibi kahramanlık şiirlerinden bi haber yetişiyor. Yeni yetişen gençlik milli ve manevi iklimde uzak yetişiyor, bunun müsebbide başta okullar olmak üzere, aile ve arkadaş çevresinden kaynaklanmaktadır. 

Milli ve manevi zenginlikten beslenmeyen toplumlar, tez elden asimile olup başka bir milletin kültürü içinde kaybolup yok olurlar.
 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Mustafa ÇOLAKOĞLU yazıları

Çok okunanlar